Antall besøkende

2625629

Like før georginene blomstrer tross snegleplagen

Fortsatt er det mest grønt i bedene. Men om en soldag eller to til kommer sommergeorginene mine til å springe ut i full blomst. Jeg gleder meg! Det skal sies at jeg flere ganger i løpet av våren har tvilt på årets georgineavling – snegler av alle slag elsker georginer og ligger langflate for å gnafse i seg alt som ligner på georginegrønt i det det stikker hodet  opp av jorda. Men høk over høk: på kvass vakt står hobbygartneren  over bedet og knerter snegler i det øyeblikket de stikker følehornene bort på mine små georgineaspiranter. Livet er vakkert og nådeløst.

Det nytter ikke å være naiv her, eller, det blir ihvertfall kostbart i lengden. Og man må velge seg sine kamper. Så mens jeg foetsatt slåss med sneglene om georginene, så har jeg gitt opp når det gjelder petunia, roser og pelargonier. Der er rådyrene helt umulige, og jeg holder alle disse plantene på terrassen på livstid. Der begynner de imidlertid å gro bra til i år, de også. Petunia, rosene og pelargoniene, mener jeg. Rådyrene orker jeg ikke engang å tenke på. De er sikkert feite og blide etter å ha vært i hagen min og spist nattmat i hele vår.
IMG_6062

terrasse

2 kommentarer tilLike før georginene blomstrer tross snegleplagen

  • bjørg

    Jeg var fryktelig plaget med snegler på grønnkålen ifjor. I år har eg med stort hell klart å holde de unna med et toppdekke av kaffegrut!

Legg igjen en kommentar

Du kan bruke disse HTML-elementene

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>