Antall besøkende

2625629

Takløk

2 kommentarer tilTakløk

  • Thale

    Virker veldig som takløk. Så fant jeg litt morsom info på nettet:

    I gamle dager ble takløk (Sempervivum tectorum) ofte dyrket på hustak for å beskytte mot brann. Men denne villige stauden er anvendelig også til mange andre formål.

    Takløk er en staude i bergknappfamilien, og er en av plantene det er vanskelig å ta livet av. Den er hardfør og tåler lange tørkeperioder. Dette skyldes at den har usedvanlig stor vannlagringskapasitet i de kjøttfulle bladene. Takløk er regnet som en sukkulent plante.
    Har du en fjellknaus som du gjerne vil pynte litt på, er takløk et godt valg. Er det så vidt litt jord, kan du plante den i en liten sprekk i berget. Der vil den vokse og trives. Stauden trives også godt i krukker, alene eller sammen med andre planter.

    Takløk er et meget godt plantevalg hvis du har naturtomt, for eksempel på hytta, der du ikke har anledning til å stelle og vanne så ofte.

    Som navnet tilsier, kan takløk gjerne også plantes på taket. I dag er det ikke så vanlig med torvtak, men i tidligere tider var det vanlig å plante takløk for å unngå at taket så lett tok fyr. Den lille stauden danner et teppe som beskytter taket mot gnister fra pipa, lynnedslag eller fiender med brennende piler. Den tyske keiser Karl den store gikk så langt at han innførte påbud om at alle hus skullle ha takløk på taket.

    Og skulle man likevel brenne seg, var det greit å vite at saften fra takløk skal virke svært lindrende hvis man har fått brannsår.

  • trinewa

    Spennende, Thale! Takk!

Legg igjen en kommentar

Du kan bruke disse HTML-elementene

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>